Katsaus koronarajoituksiin 22.12.

Liikku tiedottaa
22.12.2021
Jaa

 

Ei uusia rajoituksia kuntosaleille 22.12.

 

Hallitus on tänään tiedottanut uusista koronarajoituksista. Kuntosalit ovat yksilöliikunnan osalta THL:n luokituksen mukaan matalan riskitason paikkoja ja rajoitukset eivät koske niitä. 

Kuntosalit eivät yksilöliikunnan osalta myöskään ole tartuntatautilaissa koronapassin piirissä. Liikut ovat normaalisti auki ja Liikuissa ei ole käytössä koronapassi.

Aerobisen liikunnan ja voimaharjoittelun ansiosta ansiosta hengitys- ja verenkiertoelimistö on vahvempi ja paremmassa kunnossa.  Siten se voi vastustaa infektioita paremmin ja kestää ne paremmin. Liikunta myös vähentää koettua stressiä, mikä sekin on hyvä juttu immuunipuolustuksen kannalta.

Annetaan tilaa kanssatreenaajille, huolehditaan terveysturvallisuudesta ja suositaan mahdollisuuksien mukaan rauhallisimpia aikoja. Vilkkainta on arki-iltaisin klo 17-20.

Jatkamme aktiivista tiedottamista.

 

Johanna Riihijärvi

Toimitusjohtaja ja perustaja

Kuntokeskus Liikku Oy


Lue myös